Inuliin

Inuliini kasulikkus

Maapirnis on rohkelt inuliini, selle fruktoosijääkidest koosneva ühendi arvele võib langeda kuuendik või rohkemgi mugulate üldkaalust. Mikrobioloogilised uuringud on näidanud, et tarbitud inuliin on soodne toiduallikas meie seedekulglas leiduvatele kasulikele bakteritele, eriti just bifidobakteritele. Inuliin, lisatuna toiduainetesse, eriti piimatoodetesse, kannab jämesoolde baktereid nagu väetist. Teatud Bifidus tüüpi bakterid on näidanud, et nad soodustavad inuliini/FOS fermenteerimist. Sel põhjusel on nad heade bakterite täienduseks meie sooles. Bifidobakterid aitavad toota lühikese ahelaga rasvhapete happeid, nagu äädikhape, propioonhape ja võihape. Esimest kahte rasvhapet saab kasutada maksas energia tootmiseks, võihape on hea seedekulgla vähi ennetamisel. Uuringud loomadel näitavad, et inuliin takistab vähieelseid muutusi jämesooles.

Inimeste reaktsioonid inuliinile on väga erinevad. Üldiselt on öeldud, et tundlikud inimesed võivad tarbida 10g päevas ilma, et tekiks ebamugavustunnet. Toiduainetööstuses on soovituslik inuliini lisamise kogus 7g. Liigses koguses inuliini tarbimine võib tekitada seedekulglas liigset gaaside teket.

Maapirnis leiduva inuliini kasulikkus organismile

  • Prebiootikum – Inuliin on hea seedesüsteemile, soodustades heade bakterite kasvu ja limiteerides kahjulike bakterite kasvu seedesüsteemis.
  • Kiudaine– Inuliin toetab seedesüsteemi, veresoonkonna tööd ja parandab üleüldist tervist, kuna kiudained aitavad alandada kolesteroolitaset ja vähendada diabeediriski.
  • Närvisüsteemi kaitse – Butüraadil, kiudainete vahesaadusel, on leitud kasulik mõju ajuhäiretele, ulatudes neurodegeneratiivsetest haigustest kuni psühholoogiliste häireteni.
  • Suhkru aseaine – Inuliini saab kasutada madala kalorsusega suhkru aseainena. Keha omastab jämesooles käärimise tagajärjel vabanevad lühikesed rasvhapped, mis on palju madalama kalorsusega kui traditsiooniliselt seeditavad süsivesikud.
  • Rasva aseaine – Inuliini saab kasutada rasva aseainena, tema madala kalorsuse ja võime tõttu jäljendada traditsioonilist rasva. Seetõttu on seda võimalik kasutada toitumises, et vältida rasvumist ja teisi meditsiinilisi probleeme.
  • Mineraalainete omastamine – Oma prebiootilise omadusega, suurendab inuliin mineraalainete omastamist (eriti Ca ja Mg) ja parandades seetõttu luude tervist.
  • Glükeemilise indeksi (GI) alandamine – uuringutes on kindlaks tehtud, et maapirnijahu/inuliini tarvitamine alandab GI-d, mistõttu vere glükoositase tõuseb aeglasemalt ning seetõttu püsib ka täiskõhutunne kauem.

Inuliini kasutamise võimalused

Oma tervislike omaduste tõttu on inuliini võimalik edukalt kasutada erinevates toiduainetes. Näiteks on inuliini edukalt kasutatud rasva asendaja ja kiudainena hommikusöögihelvestes, jogurtis, juustus ja isegi šokolaadis. Polüsahhariide on lisatud ka rasva aseainena vorstidesse, vähendades nii vorsti rasvasisaldust ja suurendades prebiootilist efekti, mõjutades seejuures tekstuuri väga vähe.

Pagaritoodetes nagu koogid, küpsised, saiad, saab inuliini kasutada rasva ja suhkru aseainena, parandades ka toote tervislikkust. Inuliin aitab pagaritoodetes säilitada ka niiskust, mistõttu paraneb toodete säilivus. Lühikese ahelaga inuliin aitab väherasvastes küpsistes parandada tekstuuri, muutes nad krõbedamaks. Inuliini saab pagaritoodetesse lisada pulbrina, segades seda taignasse. Kookides on võimalik inuliini lõhna ja värvust peita, kuid maitse ja tekstuur on siiski mõjutatud. 5-10% inuliinisisaldus aitab muuta tooteid tervislikemaks ja ei muuda drastiliselt toote kvaliteeti.